Błonnik

Zapewne nie raz odchudzając się poczuliście większe lub mniejsze uczucie głodu. Niestety będąc na diecie odchudzającej zmniejszamy zazwyczaj ilość kalorii jaką dziennie dajemy naszemu organizmowi. Co więc zrobić z niezbyt przyjemnym uczuciem głodu? Oczywiście najprostszym rozwiązaniem było by zwiększenie kaloryczności naszych posiłków. Jednak jeżeli zależy nam na szczupłej sylwetce nie jest to zalecane. Istnieje na szczęście jeszcze inne rozwiązanie tego problemu.

Możemy tak zmodyfikować nasz jadłospis, aby produkty w nim zawarte były bardziej bogate w błonnik. Jest to składnik bardzo pomocy dla osób pragnących zrzucić zbędne kilogramy. Najprościej mówiąc odpowiada on między innymi za nasze uczucie sytości. Jeżeli składniku tego będzie dużo w naszej diecie to będziemy czuli się bardziej najedzeni. Niestety, gdy będzie jego często brakować w naszych posiłkach to skutek będzie dokładnie odwrotny. 

Oczywiście to nie jest też tak, że możemy konsumować go w nieograniczonych ilościach. Jedzenie w dużych ilościach produktów bogatych w błonnik nie jest zalecane. Może to bowiem spowodować pewne problemy ze zdrowiem. Zalecana ilość spożywania błonnika to od 20 do 40 gram na dobę. Jeżeli nie czujemy takiej potrzeby nie musimy rzecz jasna zjadać go aż tyle, aby dotrzeć do górnej granicy normy. Jednak jeśli często czujemy głód podczas odchudzania warto tak rozplanować swoje posiłki, aby zwiększyć ilość jedzonego błonnika. Warto tutaj także dodać, że błonnik jedzony w zalecanych ilościach będzie korzystny dla naszego zdrowia.

Błonnika jako takiego nie jada się bezpośrednio. Występuje on za to w wielu różnych potrawach (np. warzywach, owocach, niektórych ciemnych pieczywach, musli czy kaszach). Ponadto dużą zawartość błonnika mają otręby, które osobiście polecam (pisałem o nich kilka postów wcześniej). Dodatkowo znaleźć można także coś takiego jak błonnik w tabletkach. Jednak akurat do tej opcji nie jestem zbytnio przekonany. Kiedyś jadłem takowy i co prawda efekty były ale słabsze niż w przypadku np. otrębów. 

Osobiście dla mnie obecnie podstawowym i głównym źródłem błonnika są warzywa i owoce. Jeżeli jednak uważasz, że nie jesteś wstanie spożywać odpowiedniej ilości błonnika w zwykłych posiłkach to polecam zainteresować się tematem otrębów lub w ostateczności tabletek z owym składnikiem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz